LOKALNE ZESPOŁY: “OCHOTNI”, “TYLMANOWIANIE”


Historia Zespołu regionalnego „Ochotni" sięga  1984 roku.Z Wiejskim Ośrodkiem  Kultury związany jest on już od początku powstania placówki, tj. od roku 1995. Członkami zespołu są zarówno młodzi, jak i starsi, a wszystkich łączy zamiłowanie do rodzimej góralszczyzny i chęć pielęgnowania dziedzictwa kulturowego przodków.


Obecnie w zespole gra, tańczy i śpiewa około 20 osób. "Ochotni" występują przy okazji lokalnych uroczystości i obchodów organizowanych pod patronatem WOK- u, a także reprezentują ochotnicki folklor na wyjazdach na terenie Polski i za granicą (ostatnio np. w Oszmianie).  Mają na swoim koncie także sztuki teatralne, w tym Wesele Góralskie i Jasełka. W swoim dorobku zespół zgromadził różne nagrody. Wspomnieć należy: III miejsce dla muzyki dorosłych zdobyte podczas Muzykowania na Duchowom Nute w Czarnym Dunajcu, Brązową Ciupagę w Tańcu Zbójnickim wywalczoną na Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej, a także wyróżnienia w tańcu solowym dla członków zespołu. „Ochotnym” towarzyszy muzyka (skrzypce prym, sekund, basy, akordeon).


Funkcję kierownika pełnili w poprzednich latach: Stanisław Siuty, Stanisław Mazurek i Stanisław Urbaniak. Obecnie na czele zespołu stoi Krzysztof Dobrzyński, który jest także opiekunem dziecięcego zespołu.


MALI OCHOTNI
Dziecięcy Zespół regionalny "Mali Ochotni" z Ochotnicy Górnej, który początkowo funkcjonował przy Szkole Podstawowej w Jamnem. Zespół liczy  około 30 dzieci w wieku 5-14 lat. Mali Ochotni mogą poszczycić się swoją własną kapelą góralską  pod kierunkiem Leszka Szewczyka i przede wszystkim niegasnącym zapałem do krzewienia rodzimych tradycji. Zespół dziecięcy z Ochotnicy Górnej „Mali Ochotni” wystąpi u boku zespołu „Ochotni”.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Musisz być Logged in aby dodawać komentarze