idea festiwalu


Pragniemy zabrać Państwa w muzyczną podróż poprzez dzieje Ochotnicy i Tylmanowej, prezentując muzykę i historię wszystkich grup etnicznych, które w różnych okresach zamieszkiwały te tereny tworząc niepowtarzalny klimat i unikatową historię naszych małych ojczyzn.


Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wolna Republika Ochotnicka wraz z organizacjami partnerskimi i mieszkańcami . Festiwal dofinansowany jest ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu “Ochotnica & Tylmanowa – Małe Ojczyzny – Wielkie Historie”. Projekt powyższy objął swoim patronatem Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Pan Prof. Dr Hab. Kazimierz Karolczak.


Festiwal objął honorowym patronatem Starosta Powiatu Nowotarskiego Pan Krzysztof Faber w ramach Obchodów 75 Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Powiatu Nowotarskiego.


Będzie to festiwal folkowy prezentujący dorobek czterech kultur: kultury wołoskiej (założyciele naszej wsi XV w.), kultury góralskiej (polska kultura pasterska, która wytworzyła się na bazie kultury wołoskiej), kultury żydowskiej (Żydzi zamieszkiwali w naszych wsiach od XVI w. do 1942 r.) i kultury romskiej (Romowie pojawili się pod koniec XIX wieku).


Wszystkie grupy etniczne żyły tutaj w zgodzie, w poszanowaniu swoich wartości i zwyczajów.
Symbolem tej zgody jest  logo naszego festiwalu. Składa się ono z siedmiu góralskich rozet, symbolizujących siedem dni tygodnia, w których wszystkie cztery grupy etniczne żyły i współpracowały ze sobą  Kolor każdej z rozet symbolizuje inną grupę  etniczną a ich przemieszanie symbolizuje przenikanie się kultur. Całość  tworzy wielobarwną harmonię, mającą przypominać, że różnorodność jest wartością a nie zagrożeniem, a na styku kultur powstają najwartościowsze rzeczy.


Wieś Ochotnica

Tylmanowa_stare zdjecie_jpg
Wieś Tylmanowa